HOTREC: Raport MKG grudzień 2021 r.

03.03.2022
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

W grudniu działalność sektora hotelowego Europy nieco osłabła ze względu na Deltę i nowy wariant wirusa Omikron. Nadal występują znaczne różnice w sytuacji w różnych krajach europejskich - czytamy w raporcie MKG za grudzień 2021 roku.

Po kilku miesiącach stopniowej poprawy, sytuacja w grudniu uległa pogorszeniu. Wartość RevPAR w porównaniu z tym samym miesiącem roku 2019 spadła o 29,3%. W listopadzie różnica ta wynosiła -27%. Najwyższe spadki odnotowano w Północnej i Wschodniej Europie.

W porównaniu do swoich europejskich sąsiadów Francja odnotowała najniższy spadek wyników w grudniu (-14%), podczas gdy inne kraje znalazły się w znacznie gorszej sytuacji. Austria z wynikiem o 80,2% gorszym od poziomu sprzed kryzysu, Łotwa (-70,6%) i Holandia (-76,8%).

Francja wyprzedziła Wielką Brytanię, gdzie dochody hoteli w grudniu spadły o 27%, podczas gdy hotele w Niemczech odnotowały jeszcze większy spadek (-59,8%).

Warianty Delta i Omikron w poważnym stopniu wpłynęły na funkcjonowanie hoteli w niektórych krajach Europy. Dotyczy to szczególnie Niemiec, gdzie spadek wyników hoteli wynoszący w listopadzie 46,9% wzrósł do – 59,8%. Podobnie w Wielkiej Brytanii spadek w grudniu wynosił -27% w stosunku do listopada (-14,6%), w którym kraj gościł COP 26.

Największy spadek wyników w grudniu odnotowała Austria. W stosunku do okresu przed pandemią różnica wartości RevPAR, która w listopadzie wynosiła 57,3%, zwiększyła się w grudniu do 80,2%. Stało się to w wyniku ponownego zamknięcia kraju w okresie od 22 listopada do 12 grudnia i stopniowego znoszenia restrykcji w kolejnych tygodniach. W podobnej sytuacji znalazła się Holandia, przy nieco innych terminach restrykcji. Wpłynęło to także na wyniki hoteli holenderskich w grudniu.

Większość krajów Europy odnotowało osłabienie działalności hoteli w grudniu. Lepszą sytuację zachowała Hiszpania, gdzie różnica wartości RevPAR w stosunku do okresu przed kryzysem, która w listopadzie wynosiła 21,2%, w grudniu wzrosła do 22,8%.

Wpływ wariantu Omikron na sytuację hoteli francuskich dał się odczuć nieco później. W grudniu hotele wypadły nie najgorzej dzięki  zwiększeniu ruchu w czasie świąt Bożego Narodzenia. Kolejna fala pandemii nadeszła dopiero w początkach stycznia. Luksemburg z wynikiem -44,1% w grudniu w porównaniu do -50,2% w listopadzie oraz Litwa i Polska z wynikami odpowiednio -30,1% i -31,1%, w dalszym ciągu powoli poprawiały swoje wyniki.

Niemniej jednak poprawa sytuacji epidemicznej była krótkotrwała i w początkach stycznia wszystkie kraje europejskie uderzyła fala Omikronu, powodując dalszy spadek aktywności sektora hotelarskiego.    

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij