Lobbuje na rzecz tworzenia sprzyjających warunków rozwoju gospodarczego hotelarstwa i gastronomii oraz wspiera inicjatywy gospodarcze i prawne swoich członków. Aktywnie uczestniczy w tworzeniu regulacji prawnych dotyczących sektora hotelarsko-gastronomicznego. Kształtuje i upowszechnia zasady etyki w działalności gospodarczej poprzez opracowywanie i doskonalenie norm rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym, a także promuje społeczną odpowiedzialność biznesu.
IGHP rozwija również działalność edukacyjną, organizując specjalistyczne kampanie i programy szkoleniowe z kluczowych dla hotelarzy zagadnień operacyjnych i prawnych.
Swoje cele osiąga poprzez delegowanie swoich przedstawicieli do uczestniczenia w pracach instytucji doradczo-opiniodawczych, działających przy organach administracji państwowej oraz Sejmu i Senatu RP, w sprawach działalności gospodarczej branży hotelarsko-gastronomicznej.
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego:
- prowadzi działalność promocyjną na rzecz członków
- rekomenduje obiekty hotelowe i firmy z nimi współpracujące
- rekomenduje firmy - dostawców HoReCa
- obejmuje patronatem inicjatywy, imprezy, targi promujące rozwój sektora hotelarsko-gastronomicznego
- nawiązuje kontakty z partnerami krajowymi i zagranicznymi
- przeciwdziała nieuczciwej konkurencji w sektorze hotelarsko-gastronomicznym
- poprzez współpracę IGHP z instytucjami i organizacjami europejskimi (np. HOTREC) monitoruje prawo Unii Europejskiej i jego skutki dla branży hotelarskiej i gastronomicznej
1 stycznia 2015 roku Izba stała się członkiem HOTREC - Konfederacji Narodowych Organizacji Hoteli, Restauracji, Kawiarni w krajach UE i europejskim obszarze ekonomicznym.
Od 2022 roku IGHP jest członkiem stowarzyszonym Hotelstars Union (HSU).