Wzrost tych wskaźników spowodował podniesienie wartości RevPAR o 4,9% do kwoty 89 euro. Pozytywny trend można było zauważyć we wszystkich kategoriach, jednak hotele 5* uzyskały najlepszy wynik RevPAR (+9,3%). Pozostałe kategorie utrzymały dobre wyniki ze wzrostem wartości RevPAR: w hotelach 3* o 5,7% i w hotelach 4* o 4,2%. Wzrost średniej ceny noclegów o 2,1% zrekompensował niewielkie obniżenie frekwencji (- 0,2 punktu procentowego) w hotelach 2*, pozwalając na uzyskanie wzrostu RevPAR o 1,8%.
Podsumowanie dotychczasowych miesięcy wypada pozytywnie. Dynamika wzrostu utrzymuje się praktycznie we wszystkich krajach. W największych krajach Europy Zachodniej utrzymał się stabilny poziom wzrostu RevPAR: we Francji +8,7%, w Wielkiej Brytanii +5% i w Niemczech +0,1%, podczas gdy wzrosty o ponad 10% uzyskały Belgia (+15,9%) i Holandia (+11,3%).
W Europie Południowej dobry wynik uzyskały Włochy (+4,7%). Hiszpania utrzymała wynik dodatni (+0,2%), korzystając z sukcesów Madrytu (RevPAR +10,8%) i Walencji (+10,7%), podczas gdy wartość RevPAR w Barcelonie obniżyła się o 5,6%. Portugalia utrzymała wzrost wartości RevPAR o 6,9%. Poprawa wyników Grecji (+8,3%) nastąpiła w wyniku wzrostu średnich cen noclegów o ponad 10%. Umożliwiło to uzyskanie w ciągu dotychczasowych miesięcy roku 2018 wzrost RevPAR o 11,6%.
Dwa kraje były wyjątkami w tym miesiącu Szwajcaria (-1,9%) i Polska (-4,1%). W roku 2018 Węgry odnotowały najwyższy wzrost wartości RevPAR od 2016 roku wynoszący 28,8%. Było to, przede wszystkim, spowodowane organizacją Mistrzostw Świata w Pływaniu w Budapeszcie. Na początku lata średnie ceny noclegów obniżyły się o 8,2%, ale frekwencja była na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku (-0,8 punktu procentowego), osiągając jednak 84,1%. Całość obrazu dopełniają: Łotwa (+11%), Austria (+6,6%) oraz Republika Czeska (+3,8%), gdzie frekwencja wyniosła ponad 80%.
Pomimo niższej frekwencji niż w lipcu 2017 roku dobre wyniki większości krajów kontynentu wskazują na pozytywne rozpoczęcie tegorocznego sezonu letniego.
Na przestrzeni ubiegłych dwunastu miesięcy wartość europejskiego RevPAR wzrosła o 4,8%, dzięki podniesieniu średnich cen noclegów 2,9%.
Reasumując, przemysł hotelarski Europy uzyskał w lipcu zadowalające wyniki. Większość krajów odnotowała wzrost wartości RevPAR w stosunku do ubiegłego roku, w tym niektóre kraje uzyskały wzrosty nawet dwucyfrowe. Region Beneluksu oraz Francja utrzymały swój stabilny rozwój, podczas gdy tradycyjni liderzy (Hiszpania, Portugalia i Grecja) zachowują swoje pozycje.