W kwietniu hotele europejskie osiągnęły wzrost RevPAR o 5,2%. W maju wyniki obniżyły się znacznie, uzyskując wartość RevPAR niższą o 0,8%. Czerwiec charakteryzował się wyraźną poprawą wyników wyrażającą się wzrostem wartości tego wskaźnika o 6,3%. Spowodowało to wzrost wartości RevPAR za pierwszy semestr roku 2018 o 3,4%.
Wszystkie kategorie hoteli odnotowały w poprzednim miesiącu spadek frekwencji o 0,9 punktu procentowego. W czerwcu powróciła dynamika wzrostu tego wskaźnika z wynikiem + 2,4 punktu.
Najlepsze wyniki odnotowały hotele 5*, uzyskując wzrost wartości RevPAR o 10,7%, dzięki podniesieniu średnich cen noclegów o 5,4% i wzrostowi frekwencji o 3,7 punktu procentowego. Pozostałe kategorie hoteli także uzyskały wzrost tych wskaźników.
Holandia uzyskała wzrost RevPAR o 20,3% w wyniku frekwencji wyższej o 5,1 punktu procentowego oraz wzroście średniej ceny noclegów o 13,3%. Amsterdam gościł 22. Światowy Kongres Psychoterapii, a Haga - 5. Europejski Kongres Stowarzyszenia Ochrony Radiologicznej, który odbywał się na początku czerwca.
Drugie miejsce ze wzrostem wartości RevPAR o 16% zajęła Grecja, gdzie średnie ceny wzrosły o 14%. Kraj ten gościł w czerwcu Światowy Kongres Dermoskopii w Salonikach oraz Światowy Kongres Medycyny Prenatalnej w Atenach.
Dzięki ważnym wydarzeniom kulturalnym, takim jak trwający 10 dni Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Brukseli, Belgia odnotowała wzrost RevPAR o 13,5%, przy podniesieniu średniej ceny noclegów o 6,3% i frekwencji wyższej o 5,1 punktu procentowego.
Niemcy i Łotwa także uzyskały wzrost wartości RevPAR o ponad 10%, dzięki wzrostowi frekwencji oraz podniesieniu średnich cen noclegów.
W Hiszpanii wartość RevPAR obniżyła się o 2%. Średnie ceny noclegów obniżyły się tam o 2,7%, podczas gdy frekwencja wzrosła o 0,5 punktu procentowego. Nieco inne przyczyny miało obniżenie wartości RevPAR Republiki Czeskiej (-1,6%), gdzie frekwencja obniżyła się o 1,9 punktu procentowego, zaś średnie ceny noclegów nieznacznie wzrosły (+0,7%).
/uploads/MKG-HOTRECReportJune2018.pdf