Na mocy wyroku szwedzkiego Sądu ds. Rynku i Prawa Patentowego, wąskie klauzule nie mogą być nakładane na hotelarzy przez OTA w żadnej formie, ani pod żadnymi warunkami. Dotyczy to także algorytmu rankingu obiektów, stosowanego przez Booking.com. Nie może on zależeć od odmowy podpisania klauzuli przez hotel. Zabronione są także praktyki polegające na obniżaniu przez Booking.com prowizji w zamian za stosowanie wąskich klauzul.
Wąskie klauzule stosowane przez internetowe platformy rezerwacyjne zabraniają hotelom oferowania na swoich stronach internetowych niższych cen pokoi, niż na platformie pośrednika online. Dwie największe internetowe platformy rezerwacji obsługują 82% rosnącego rynku rezerwacji hotelowych w Europie. Dzięki decyzji szwedzkiego sądu presja cenowa wywierana na branżę przez OTA zostanie osłabiona, co zapewni uczciwszą konkurencję z korzyścią dla gości hotelowych.
- Europejskie urzędy antymonopolowe i sądy coraz częściej wykazują ograniczający konkurencję charakter wąskich klauzul. Kontrola nad własnym produktem i warunkami jego dystrybucji, musi pozostać w gestii hotelarzy. Mam nadzieję, że wkrótce kolejne kraje będą wprowadzać ograniczenia stosowania klauzul najniższej ceny - Christian de Barrin, dyrektor generalny HOTREC.
Obecnie zakaz stosowania wąskich klauzul OTA obowiązuje w sześciu krajach europejskich – Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech i Szwecji.