Hotelowe kłopoty na Euro-2012

12.10.2009
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Podczas Euro-2012 Polskę i Ukrainę odwiedzić może nawet dwa miliony kibiców i być może trzeba będzie sięgnąć po miejsca w akademikach. Potrzeby hotelowe UEFA szacowane są na 250 tysięcy miejsc.
 

Funkcjonujące w Polsce hotele powinny zaspokoić potrzeby UEFA, a zakwaterowanie kibiców będzie wymagało sięgnięcia po miejsca noclegowe niższego standardu, np. w akademikach - podkreśla Rafał Rosiejak, koordynator ds. hoteli i centrów pobytowych w spółce PL.2012.

Wizytacje ekspertów UEFA w polskich hotelach przekonały ich, że wiele obiektów mających teoretycznie niższą kategorię spełnia bardzo wysokie wymogi europejskiej centrali piłkarskiej i skłoniły do złagodzenia kryteriów. Dopuszczone zostały w związku z tym, poza obiektami pięcio- i czterogwiazdkowymi, także hotele trzygwiazdkowe o wysokim standardzie. UEFA zgodziła się także na zwiększenie odległości hotelu do najbliższego lotniska z jednej do dwóch godzin jazdy samochodem, co spowodowało, że liczba obiektów mogących przyjąć gości mistrzostw znacznie się poszerzyła.

O wymogach stawianych operatorom hoteli i właścicielom centrów pobytowych dla drużyn uczestniczących w EURO 2012 przez gospodarza turnieju, czyli UEFA Rafał Rosiejak mówił na forum odbywającej się w stołecznym Centrum Olimpijskim dwudniowej konferencji "Stadiony i obiekty sportowe. Od projektu do zarządzania" zorganizowanej przez spółkę PL.2012 i Fundację Pro Economicus.

Jak poinformował R. Rosiejak zgłoszone przez UEFA potrzeby hotelowe w polskich miastach wahają się od ponad 7 tysięcy do 2,6 tysięcy pokoi i uzależnione są od liczby i rangi odbywających się w danym mieście spotkań. W Warszawie, gdzie zaplanowano mecz otwarcia, ćwierćfinał i półfinał, a także umiejscowione zostało nadawcze centrum telewizyjne potrzebne będzie około 7200 pokoi dla tzw. rodziny UEFA, sponsorów, obsługi turnieju i pracowników mediów. W Gdańsku, gdzie mają się odbyć mecze grupowe i jeden ćwierćfinał będzie to około 3200 pokoi, w Poznaniu i Wrocławiu, które gościć będą tylko spotkania grupowe - po 2600 pokoi.

Rezerwacją hoteli, w imieniu UEFA, zajmuje się wyspecjalizowana agencja turystyczna, która do tej pory zakontraktowała około 50 procent potrzebnych na okres EURO 2012 miejsc. Negocjacje z operatorami hoteli trwają, a ich uczestnicy nie ukrywają, że nie są to rozmowy łatwe. Wielu zarządców obiektów hotelowych niechętnie bowiem zawiera umowy obwarowane licznymi warunkami, między innymi dotyczącymi gwarancji cenowych.

- Swoją szansę dostaną podczas EURO nie tylko ekskluzywne hotele najwyższej kategorii - przekonuje Rafał Rosiejak. - Złagodzenie wymogów przez UEFA spowodowało, że lista obiektów znacznie się poszerzyła. Znalazły się na niej także dobre hotele niższej kategorii, a także położone w miejscowościach oddalonych od miejsc rozgrywania meczów nawet o 150-200 kilometrów. Chętni już się zgłaszają, a lista hoteli - zarówno tych na potrzeby UEFA, jak i mających służyć jako baza noclegowa centrów pobytowych - nadal jest otwarta.

Chętnych do przyjęcia zespołów narodowych - uczestników mistrzostw 2012 roku jest nadal sporo a do listy obejmującej ponad 50 ośrodków nadal dopisywane są nowe propozycje. Także w wypadku centrów UEFA nieco złagodziła wymagania, co spowodowało, że szanse na goszczenie ekip mają również ośrodki położone nieco dalej niż dotychczas wymagana godzina jazdy autokarem od lotniska. Choć lista jest obszerna ośrodków spełniających już dziś wszystkie warunki jest zaledwie kilka, pozostałe są dopiero w trakcie realizowania niezbędnych inwestycji lub dopiero je rozpoczynają.

- W lepszej sytuacji są te centra pobytowe, które już dziś mają do dyspozycji wysokiej klasy hotel, dysponujący 60 pokojami o bardzo wysokim standardzie i zapleczem odnowy biologicznej - podkreśla Rafał Rosiejak. - Realizacja inwestycji hotelowej trwa bowiem od 24 do 30 miesięcy i szanse ukończenia mają praktycznie tylko te, które już zostały rozpoczęte. Znacznie łatwiejsze jest zbudowanie obiektów treningowych. Taką inwestycję można z powodzeniem zrealizować podczas jednego sezonu.

Tzw. krótka lista kandydatów na centra pobytowe, zawierająca około 30 pozycji, sporządzona ma być do końca bieżącego roku, a w połowie 2010 roku, po zakończeniu piłkarskich MŚ w RPA, do wszystkich europejskich federacji piłkarskich rozesłany zostanie katalog UEFA zawierający 16 propozycji.
 
źródło; rp.pl  za  PAP

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij