Cieszy również powrót do pierwotnego projektu - budowy pierwszego w Polsce tzw. bloba, czyli budynku w kształcie kropli. Projekt przypomina wijącą się dżdżownicę a jego autorem jest renomowana paryska pracownia Gottesman-Szmelcman Architecture SARL.
Projekt wrocławskiego Hiltona zdobył już wiele nagród. W 2008 roku na prestiżowych targach nieruchomości w Cannes został uznany za najlepszą inwestycję przyszłości w kategorii "Retail and Leisure" (obiekt komercyjno-wypoczynkowy). I choć początkowo planowano oddanie go w 2010 roku, prace jednak zostały wstrzymane.
Ekstrawagancka elewacja hotelu miała być skonstruowana z corianu umożliwiającego budowanie bez kątów prostych. Jednak materiał produkowany przez firmę Dupont nie jest dopuszczony na polski rynek przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Inwestorzy znaleźli jednak rozwiązanie problemu i do budowy elewacji wykorzystają hi-macs, który ma takie same plastyczne właściwości, ale jest wytwarzany przez działającą w Polsce firmę LG.
Jak wyjaśnia Asaf Gottesman „Nasz projekt ewoluuje, ale jest zbliżony do pierwotnego, właśnie dzięki zastosowaniu plastycznych okładzin z hi-macsu, które w odróżnieniu od corianu, jest już przetestowane i nadaje się do wykorzystywania w zewnętrznych konstrukcjach".
Budowa Hiltona ma w całości kosztować 95 mln euro. Główny wykonawca inwestycji zostanie wybrany na początku przyszłego roku.
Hotel przy ul. Podwale powinien przyjąć pierwszych gości najpóźniej trzy miesiące przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Poza pokojami hotelowymi dla 500 osób oraz basenem pomieści także apartamenty mieszkalne.
źródło; Gazeta Wyborcza Wrocław