Fundacja zaprasza do współpracy wszystkie podmioty, które chcą zaangażować się w obniżanie barier obrotu bezgotówkowego w Polsce.
„Obrót bezgotówkowy jest elementem nowoczesnej gospodarki. Jest bezpieczny i wygodny. Tymczasem według Europejskiego Banku Centralnego, co roku Polska gospodarka wydaje prawie 1% PKB na obsługę gotówki, a rozwój obrotu bezgotówkowego napotyka na poważne bariery. Nasza inicjatywa ma na celu pracę nad znoszeniem najważniejszych ograniczeń, co zaowocuje wzrostem opłacalności działalności gospodarczej. Będziemy wspierać działania podejmowane przez instytucje państwowe, a także realizować własne projekty” – powiedział Paweł Perz, Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
Fundacja będzie działać w trzech głównych obszarach: informacyjno-edukacyjnym, legislacyjnym oraz analitycznym. Adresatami jej działań są: opinia publiczna, przedsiębiorcy handlowi (akceptanci) i ich organizacje, administracja rządowa, instytucje nadzoru finansowego, Sejm i Senat RP, organizacje konsumenckie oraz organizacje płatnicze, banki i agenci rozliczeniowi.
Fundacja podejmie pracę zwiększające świadomość funkcjonowania mechanizmów obrotu bezgotówkowego, aby zachęcić do szerszego korzystania z tych instrumentów, a także uzyskać poparcie społeczne dla proponowanych przez Fundację zmian legislacyjnych, mających na celu równomierne alokowanie kosztów związanych z akceptacją kart płatniczych i innych bezgotówkowych form płatności.
Przedsiębiorcom i ich organizacjom Fundacja zamierza przedstawić najnowsze, alternatywne systemy płatności bezgotówkowych, związane z nieustannym rozwojem technologicznym, a także przekazywać ekspertyzy dotyczące wpływu kosztów obsługi bezgotówkowej na prowadzenie działalności gospodarczej.
Fundacja chce być stałym partnerem ustawodawcy, administracji rządowej i innych organów nadzoru w omawianiu spraw związanych z obrotem bezgotówkowym, takich jak opłaty ponoszone przez jego uczestników. Jednocześnie organizacja będzie opracowywać propozycje zmian w przepisach oraz uczestniczyć w pracach komisji sejmowych i senackich, prezentując ekspertyzy i analizy z tego zakresu.
W odniesieniu do organizacji płatniczych, banków i agentów rozliczeniowych Fundacja będzie podejmować dialog w zakresie wprowadzania tańszych rozwiązań w odniesieniu do systemów płatności bezgotówkowych, zarówno istniejących jak i alternatywnych, aby zdecydowanie obniżyć koszty tej obsługi w celu poszerzenia rynku.
Więcej informacji:
Anna Borys-Karwacka
CEC Government Relations
Tel: + 48 22 628 24 18
www.frob.pl
Mobile: +48 603 811 077
E-mail: abk@cecgr.com