Najpopularniejszym kierunkiem zimowego urlopu wśród ankietowanych jest Polska (50 procent), a najchętniej wybieranymi miejscowościami są Zakopane, Karpacz, Białka Tatrzańska, Szklarska Poręba i Wisła. Za granicę wybiera się zaledwie 14 procent osób. Co ciekawe, aż 36 procent respondentów zadeklarowało, że w tym roku w trakcie ferii zimowych nigdzie nie wyjedzie. Stosunkowo mała popularność wyjazdów zagranicznych może być spowodowana wysokim kursem europejskiej waluty i niepewną sytuacją gospodarczą. Jeżeli planujemy zimowy wypoczynek, to rezerwujemy na niego tydzień (59 proc) lub mniej niż tydzień (18 proc). Tylko 15 procent badanych może sobie pozwolić na dwutygodniowy odpoczynek.
Najpopularniejszym miejscem zakwaterowania cieszą się pensjonaty (29 proc) oraz hotele (22 proc). Kwatery prywatne nadal wybiera sporo osób (28 procent wszystkich badanych), ale zainteresowanie nimi maleje głównie ze względu na zaplecze, komfort i dodatkowe atrakcje. Mimo iż zimowe wakacje kojarzą się głównie z nartami, śniegiem i aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu, to blisko 40 proc. ankietowanych zamierza zrezygnować z tej formy wypoczynku na rzecz relaksu i biernego odpoczynku. Sporty zimowe planuje w tym czasie uprawiać 30 procent badanych.
Jesteśmy zdecydowanie zwolennikami samodzielnego planowania zimowego wypoczynku - 84 procent. Ofert szukamy głównie przez internet (75 procent) albo korzystamy z informacji od przyjaciół i znajomych (21 procent). Prasa i ulotki reklamowe mają w tym zakresie znikome znaczenie. Wpływ na decyzje mają też opinie innych osób wyrażane na forach i grupach dyskusyjnych.
W badaniu zapytano także o rolę popularnych ostatnio serwisów zakupowych. Okazuje się, że aż 91 procent ankietowanych nie korzysta z tego typu ofert przy planowaniu urlopu.
Ankietę przeprowadzono wśród użytkowników serwisu eholiday.pl w dniach 27.11-04.12. Udział w niej wzięło i odpowiedziało na wszystkie pytania ponad 550 osób.
Źródło: eholiday.pl