Około 5 tys. polskich dzieci poniżej 15. roku życia rocznie staje się ofiarami wykorzystywania seksualnego (Art. 200 Kodeksu Karnego). Ponadto co roku Policja identyfikuje kilkadziesiąt do kilkuset przypadków małoletnich wykorzystywanych w prostytucji. Wiele przypadków wykorzystywania pozostaje niezidentyfikowanych, przez co dostępne dane statystyczne nie odzwierciedlają prawdziwej skali zjawiska. Hotele codziennie goszczą tysiące klientów, dlatego wdrożenie polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem jest szczególnie istotne. Kodeks Podstępowania ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat problemu wykorzystywania seksualnego dzieci w turystyce oraz inicjowanie i wdrażanie działań, które przeciwdziałają tej formie krzywdzenia małoletnich
Ponad 80% pracowników Grupy Hotelowej Orbis uważa, że proponowana polityka jest potrzebna.
– To właśnie Orbis był inicjatorem podpisania Kodeksu Postępowania, który jest ważnym krokiem w podnoszeniu świadomości społeczeństwa oraz branży turystycznej na temat przeciwdziałania temu problemowi– mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. Kodeks Postępowania jest inicjatywą, która pokazuje, że biznes może aktywnie włączać się działania na rzecz ochrony praw człowieka. – Skuteczność walki z problemem zależy od współdziałania wielu podmiotów. Podpisanie tego dokumentu przez Grupę Orbis w obecności Dyrektora Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Dzieci Niczyje jest przykładem systemowej współpracy w przeciwdziałaniu wykorzystywaniu seksualnemu dzieci w Polsce – dodaje Sajkowska.
Kodeks Postępowania dotychczas podpisało ponad 1000 firm z 43 krajów na świecie. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego będzie wspierać politykę ochrony praw dzieci wyrażając przekonanie że cała branża turystyczna w tym wszystkie hotele w Polsce w ślad za Grupą Hotelową Orbis włączą się w te tak ważne działania.
IGHP