Ogólnie, w międzynarodowej turystyce przyjazdowej od stycznia zanotowano oznaczący spadek w wysokości 8%. Niestety, spodziewana jest dalsza kontynuacja spadków w tym sektorze do końca czerwca w porównaniu z danymi za analogiczny okres zeszłego roku. Dane na temat turystyki przyjazdowej w okresie od stycznia do końca kwietnia tego roku oszacowano na poziomie 247 milionów w skali globalnej, co stanowi o 22 milionów mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego(269 milionów) a za 2007 rok są one zbliżone (254 miliony).
Wyniki te pokazują jak ogromny wpływ na turystykę przyjazdową wywiera globalny ekonomiczny kryzys, jak również inne nieprzewidziane sytuacje, takie jak wybuch epidemii grypy A(H1N1). Wpływ tych czynników na usługi turystyczne różnił się w zależności od regionów. Z wyjątkiem Afryki gdzie zanotowano 3% wzrost turystyki przyjazdowej, pozostałe regiony zanotowały spadki przyjazdów w okresie od stycznia do końca kwietnia. Najgorsze spadki wskaźnika zanotowano w Europie(10%) i na Środkowym Wschodzie(18%), Azja i Pacyfik spadek o 6%, Ameryka Pół. i Południowa 5%.
Jak zapowiadano w kwietniowym wydaniu WTO, w związku z ekonomicznymi zawirowaniami jakie występują od początku 2009 roku , obecne wydanie Barometru WTO zawiera rewizję prognozy ruchu turystycznego na 2009 rok, która została opublikowana w styczniowym wydaniu raportu.
Poprawione prognozy przewidują spadek w międzynarodowej turystyce przyjazdowej pomiędzy 6% do 4%. Tylko dla Afryki prognozuje się wzrost od 1% do 5%. Dla pozostałych regionów przewiduje się ujemny wzrost ; Azja i Pacyfik od ( - 4% do - 1%), Ameryki (-6% do -3%), Europa (-8% do 5%), Środkowy Wschód ( -10% do 5%).
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu zamieszczoną poniżej.
ighp