Kryzys na rynku hotelowym w Irlandii

19.11.2009
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

¼ ogólnej liczby pokoi hotelowych w Irlandii powinna jak najszybciej być zamknięta w związku z niewypłacalnością całego sektora - podaje The Irish Times powołując się na wypowiedź konsultanta ds. ekonomicznych Dr. P. Bacona.

Raport sporządzony na zlecenie Irish Hotel Federation (IHR), wskazuje na konieczność wdrożenia procedur systematycznego wyłączania z eksploatacji około 15000 tysięcy pokoi hotelowych. Działania te powinny rozpocząć się jeszcze przed letnim sezonem 2010 roku.
 
Autorzy w/w raportu zwracają się do Rządu z apelem o usunięcie zapisu zezwalającego na cofnięcie przyznanej ulgi podatkowej w sytuacji, kiedy hotel zamyka swoją działalność przed upływem 7 lat od momentu jej otrzymania. Przepis ten skutecznie powstrzymuje inwestorów hotelowych przed wcześniejszym zamykaniem niedochodowej działalności, co w konsekwencji doprowadziło do załamania całego sektora hotelarskiego w Irlandii. Większość ostatnio wybudowanych w Irlandii hoteli, które skorzystały z ulgi podatkowej, jest aktualnie niewypłacalnych, ale banki finansujące ich rozbudowę nie chcą orzekać przepadku, aby uniknąć negatywnego wpływu na swoje bilanse.

Zdaniem Dr. P. Bacona zmiany zapisu powinny znaleźć się już w przyszłorocznej Ustawie o Finansach. Krytycznie wypowiada się również, na temat zasadności zastosowania ulgi podatkowej w inwestycjach hotelarskich, co w jego ocenie doprowadziło do wybudowania szeregu hoteli, które nie rokowały szans na przetrwanie juz w momencie ich powstawania. Większość z tych inwestycji podejmowano ze względu na możliwość skorzystania z ulgi podatkowej.
 
Dr Bacon proponuje utworzenie specjalnego zespołu ekspertów - głównie przedstawicieli hoteli, turystyki i sektora finansowego, który zainicjowałby wdrażanie procesów redukcji zdolności produkcyjnych w tym sektorze. Oczywiście zamknięcie 15000 miejsc hotelowych generuje pewną ilość zwolnień, ale wcale nie musi to oznaczać lawinowych zwolnień, ponieważ już od jakiegoś czasu zatrudnienie jest systematycznie zmniejszane z powodu znacznego spadku obłożenia w hotelach (50-55%).

Stwierdził również, że Rząd powinien stworzyć hotelowy funduszu restrukturyzacyjny, którego zadaniem byłoby wytypowanie hoteli do zamknięcia przy jednoczesnym wskazaniu tych obiektów, które mogą okazać się niewypłacalne ale posiadają strategiczne znaczenie dla branży turystycznej np. pięciogwiazdkowe hotele usytuowane w kluczowych obszarach. W ramach tego funduszu należałoby również zbadać, czy hotele, które są "nadwyżką" w stosunku do potrzeb branży turystycznej mogą zostać przekształcone w obiekty innego zastosowania np. dla służby zdrowia czy placówek edukacyjnych.

Przedstawiciel IHR stwierdził, że tylko 5% hoteli w Irlandii osiąga zyski ze swojej działalności, reszta trwa w zawieszeniu. Obecnie cały sektor hotelarski w Irlandii walczy o przetrwanie.
 
26802 - liczba nowych pokoi hotelowych otwartych w Irlandii w latach 1999-2008.
 
15000 - liczba pokoi hotelowych, które powinno się zamknąć aby uniknąć katastrofy w sektorze.
€ 17,000 - średnia ujemna wartość aktywów netto na pokoje hotelowe.
1 mld € - łączne zadłużenie aktywów za pokój w sektorze hotelarskim w 2008 roku.
 
25 % spadek cen pokoju w wartościach realnych (skorygowanych o inflację) w latach 2000 i 2008.
 
11 % spadek liczby zagranicznych wizyt w Irlandii w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2009 roku.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij