We wrześniu przyjazdy do hoteli europejskich wzrosły o 1,3% co pozwoliło osiągnąć 80% obłożenie. Wzrost o 2,4% średniej ceny noclegu, która osiągnęła ponad 100 Euro, umożliwił wzrost wskaźnika RevPAR o 4,1%. Tendencję wzrostu można obserwować w ogólnych wynikach hoteli wszystkich kategorii a szczególnie w hotelach 3* (+5,1%), 2* (+4,3%), 5* (+4,1%) i 4* (+3,9%). Najwyższy wzrost wskaźnika RevPAR zanotowano we wrześniu w hotelach Luksemburga, gdzie wyniósł on ponad 29%.
Główną przyczyną tego zjawiska było objęcie przez ten kraj w lipcu prezydencji Unii Europejskiej, co spowodowało znaczne zwiększenie liczby przyjazdów europejskich ministrów i biznesmenów. To z kolei umożliwiło poniesienie przeciętnej ceny pokoju o 30,9%. Drugie miejsce zajęły Węgry ze wzrostem swojego RevPAR o 20,6% dzięki organizacji Mistrzostw Świata Zaprzęgów Jednokonnych oraz w Maratonie Kajakowym. We Włoszech 16,5% wzrost tego wskaźnika wynikał w znacznym stopniu z przyjazdów na EXPO Milano, podczas gdy w pozostałych krajach Europy Południowej wskaźnik RevPAR pozostawał na niezmienionym poziomie głównie dzięki cenom atrakcyjnym dla turystów z innych części kontynentu. Wysoki wzrost wskaźnika uzyskały Szwecja (+17,4%) oraz Dania (+14,3%). Wielka Brytania uzyskała wzrost o 5,5%, co w pewnym stopniu było wynikiem organizacji zawodów Pucharu Świata w Rugby. W Niemczech natomiast odnotowano spadek wartości RevPAR w stosunku do września ubiegłego roku o 1,8%.
Te nowe pozytywne informacje na temat kondycji rynku hotelowego w Europie potwierdzają jego dalszy rozwój w dotychczasowych miesiącach bieżącego roku. Między styczniem i wrześniem wzrost obłożenia o 1,6% oraz 2,9% wzrost przeciętnej ceny noclegu spowodowały 5,4% wzrost wskaźnika RevPAR w Europie.