Perspektywa tak drastycznych zmian stawek podatku VAT na usługi przemysłu gościnnego w Polsce budzi poważne zaniepokojenie Zarządu Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego jak i środowiska hotelarskiego, dostrzegającego w tej zmianie zagrożenie dla dalszego dynamicznego rozwoju hotelarstwa w naszym kraju, szczególnie ważnego w okresie przygotowań do Euro 2012.
Zmiany te oznaczałyby wzrost cen tych usług o około 15% a w konsekwencji dalsze ograniczenie popytu na te usługi w kraju i z zagranicy /po znacznym jego spadku spowodowanym kryzysem gospodarczym.
Zmiany te znacznie obniżą konkurencyjność polskiego przemysłu gościnnego w stosunku do innych krajów europejskich, stanowiąc poważne zagrożenie dla turystyki przyjazdowej i biznesowej do Polski.
Przychody przedsiębiorstw hotelowych, które już i tak znacznie się zmniejszyły ulegną dalszemu spadkowi, co oznaczać będzie znaczne pogorszenie rentowność tego sektora gospodarki, ograniczenie wzrostu inwestycji, spadek zatrudnienia w tym sektorze.
Dochody budżetu z sektora gościnnego i turystyki mogą zamiast wzrosnąć, ulec dalszemu zmniejszeniu.
Dlatego też tak ważnym dla biznesu hotelowo gastronomicznego staje się utrzymanie stawki podatku VAT w wysokości 7% o co Zarząd Izby zabiega w Ministerstwie Finansów, mając nadzieję, że Minister Finansów podzieli stanowisko hotelarzy w naszym kraju i uzna za uzasadnione ekonomicznie i społecznie utrzymanie dotychczasowych stawek podatku VAT na usługi hotelowe i restauracyjne a doniesienia prasowe nie potwierdzą się po wyborach.
K.W.