Głównym celem konferencji było zapoznanie ze stanem zaawansowania rozwoju inicjatyw turystycznych oraz podjęcie działań na rzecz utworzenia wspólnej strategii rozwoju i dbałości o przemysłowe dziedzictwo turystyczne.
Konferencja poprzedziła 52. posiedzenie Komisji Regionalnej ds. Europy (CEU) Światowej Organizacji Turystycznej UNWTO, której organizacji podjęły się Katowice.
Turystyka przemysłowa jako stosunkowo nowe zjawisko, cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Obiekty takie jak: kopalnie, huty, elektrownie, fabryki przemysłu maszynowego, papiernie czy drukarnie do niedawna postrzegane jako balast zajmujący teren pod nowe inwestycje, przeradzają się w istotne składniki dziedzictwa kulturowego. Stare młyny, systemy nawadniające, maszyny i narzędzia od dawna mają swoich entuzjastów, a przemysłowa spuścizna jest częścią kultury materialnej, odpowiedzialnej za ukształtowanie się oblicza kultur, społeczności i jednostek.
Dlatego tak istotnym staje się pielęgnowanie ich oraz rozwijanie świadomości turystycznej w z krajobrazem dziedzictwa przemysłowego w tle. Śląsk to region, który już od wieków kojarzony jest z rozwojem przemysłu, a dokonania i zabytki związane z tutejszym przemysłem należą do najcenniejszych w Europie.
Światowa Organizacja Turystyki na miejsce 52. posiedzenia Komisji Regionalnej ds. Europy (CEU) wybrała właśnie ten region Polski nie bez przyczyny, dopełnia on bowiem wizualnie przekazywaną wiedzę teoretyczną.
Światowa Organizacja Turystyki (United Nations World Tourism Organization - UNWTO) należy do jednych z najważniejszych organizacji międzynarodowych. W 2009 zrzeszała 154 państwa reprezentowane przez turystyczne organizacje rządowe. Polska jest członkiem Światowej Organizacji Turystyki od roku 1975, tj. od daty jej powstania, jako jedno z państw-założycieli ONZ. UNWTO odgrywa ważną rolę w promowaniu rozwoju odpowiedzialnej, zrównoważonej i uniwersalnie dostępnej turystki, poświęcając szczególną uwagę interesom krajów rozwijających się.