HOTELE W EUROPIE SIERPIEŃ 2016, RAPORT MKG HOSPITALITY

10.10.2016
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Koniec lata 2016 roku charakteryzuje się pogłębieniem różnic między trendami w hotelarstwie poszczególnych krajów osiągających ekstremalnie różniące się wyniki ekonomiczne. Kraje przodujące utrzymują swą pozycję, podczas gdy inne, nadal pozostają daleko w tyle. Od początku roku sytuacja taka stabilizuje się w Europie.

W skali całego kontynentu wskaźnik RevPAR w sierpniu był niższy od wyniku z sierpnia ubiegłego roku o 3,8%. Nieznaczny wzrost średniej ceny noclegu (+0,2%) nie mógł zrównoważyć skutków obniżenia frekwencji o 2,7%. W tym miesiącu hotele wszystkich kategorii odnotowały spadek frekwencji. Najbardziej ucierpiały hotele 5*, gdzie wskaźnik RevPAR obniżył się o 14% w wyniku spadku frekwencji o 7,1%.
 
Sierpień 2016 roku utrwalił w zasadzie trendy ustalone w poprzednich miesiącach, z pewnymi jednak różnicami. W porównaniu do sierpnia 2015. dwa kraje odnotowały dwucyfrowy wzrost wskaźnika RevPAR: będąca na pozycji lidera Hiszpania (+14%) oraz Polska (+12,1%). Dobry letni sezon miały także Grecja (+6%) i Portugalia (+8,8%).
 
Ta dynamika znajduje swoje wyjaśnienie w poprawie stanu gospodarki tych krajów oraz przejęciu pewnej części turystów z krajów zagrożonych atakami terrorystycznymi. Hotelarze brytyjscy radzą sobie ze skutkami Brexitu bez większych trudności osiągając w sierpniu wzrost RevPAR o 3,4%. Spadek kursu funta zachęcił turystów wakacyjnych (szczególnie w sierpniu) do przyjazdu na zakupy do Wielkiej Brytanii.
 
Inne jednak kraje, w tym niektóre o dużym turystycznym potencjale, odnotowały wyraźne spadki wyników. Są to Niemcy (-4%), Włochy (-4,3%), Luksemburg (-3,2%) i Austria (-2,6%). Wyniki Włoch są specyficzne ponieważ do niepewnej sytuacji ekonomicznej kraju dodać należy niekorzystne porównanie tegorocznego lata za szczególnie obfitym w wielkie imprezy rokiem 2015 (Expo w Mediolanie i Biennale w Wenecji).
 
Francja i Belgia nadal odczuwają poczucie braku bezpieczeństwa turystów. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wskaźnik RevPAR hoteli belgijskich obniżył się o 20,2%. Przyczyną był tu spadek frekwencji o 15,5%.
 
Francja, po ostatnich atakach w Nicei w połowie lipca, wykazuje podobną tendencję - odnotowując spadek RevPAR o 13,4% przy obniżeniu frekwencji 5,1% i średniej ceny noclegu o 6,7%. W ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku Belgia i Francja obniżyły swoje wskaźniki RevPAR odpowiednio o 13,7% i 5,3%.
 
Najlepsze zaś wyniki w Europie osiągnęły hotele Hiszpanii (+14,8%) i Polski (+11,7%). Pozostałe kraje europejskie, za wyjątkiem Włoch, wykazują stosunkowo pozytywną dynamikę wyników ekonomicznych hotelarstwa w tym okresie.
 
Ogólnie europejski rynek hotelowy charakteryzuje się stabilizacją z niewielkim wzrostem RevPAR o 0,7% i podniesieniem średniej ceny noclegu o 1,1% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij