Zgodnie z prawem korzystanie z odbiorników TV przez gości hotelowych jest traktowane jako publiczne odtwarzanie utworów. Wobec tego hotele mają obowiązek płacić organizacjom zbiorowego zarządzania, które następnie powinny rozdzielać pieniądze między twórców i wykonawców.
Stowarzyszenie Niezależna Fonografia Polska (SNFP) zaproponowało rozwiązanie pozwalające na uwolnienie branży od obowiązku opłat. Wystarczyło, aby hotel dołączył do jego grona i przekazał mu w dzierżawę telewizory. Gość hotelowy na czas pobytu zawierał ustną umowę ze stowarzyszeniem i korzystał on z odbiornika TV, który bezpłatnie wypożyczało mu SNFP, a hotel, który nie był już właścicielem, nie musiał odprowadzać opłat.
Przekonany, że taka praktyka jest zgodna z prawem Tomasz Bielski, prezes SNFP, odwołuje się do art. 24 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 666 ze zm.), który posiadaczom odbiorników pozwala odbierać nadawane utwory (także, gdy odbywa się to w miejscach ogólnodostępnych), o ile nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych.
Związek Artystów Wykonawców STOART, który zajmuje się pobieraniem opłat, uważa jednak, że jest to próba obejścia prawa. Wypożyczanie sprzętu przez SNFP nie zwalnia hoteli z konieczności wnoszenia opłat na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania. Hotelarze, którzy zaufali SNFP, muszą liczyć się z konsekwencjami. Podobnego zdania jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Taką interpretację przepisów potwierdza też wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który uwzględnił pozew STOART-u przeciwko obiektowi noclegowemu z okolic Torunia, którego właściciele przystąpili do SNFP i przestali płacić związkowi. „Nie ma wątpliwości, że odtwarzanie programu radiowego lub telewizyjnego wpływa na korzyści uzyskiwane przez podmiot świadczący usługi hotelowe i wiąże się z osiąganiem przez ten podmiot korzyści majątkowych, albowiem podwyższa standard i atrakcyjność oferty hotelowej” – podkreślił w uzasadnieniu wyroku Sąd Apelacyjny w Gdańsku (sygn. akt V ACa 929/15). I zaznaczył, że od wyposażenia pokoju w telewizor uzależnione jest uzyskanie przez hotel określonej kategorii.
Jeśli interpretację tę podzielą inne sądy, setki hoteli należących do SNFP mogą być zobowiązane do oddania niemałych kwot STOART-owi, który prowadzi obecnie ok. 20 spraw przeciwko hotelom, a kilkadziesiąt kolejnych jest na etapie postępowań przedsądowych.