Aktualne dowody naukowe wykazują, że bierna ekspozycja na dym tytoniowy może przyczynić się do śmierci i chorób, wśród których są schorzenia przewlekłe prowadzące do inwalidztwa. Ocenia się, że z powodu biernego palenia rocznie umiera w Polsce 1000 osób, natomiast w Stanach Zjednoczonych 53000.
Badania dostarczyły naukowych dowodów, że bierne palenie tytoniu powoduje te same problemy jak palenie bezpośrednie, włączając raka płuc, choroby układu krążenia oraz schorzenia płuc.
Wyniki ukazały, że dla osób niepalących mieszkających z partnerami, którzy palą w domu, ryzyko zachorowania na raka wzrosło o 20-30%, natomiast dla osób narażonych na dym tytoniowy w miejscu pracy wzrost ryzyka wynosi 16-19%.
Współcześnie głównym wyzwaniem okazuje się edukacja w zakresie wzajemnej tolerancji i szacunku oraz godzenie interesów palczy i ich opozycji. IGHP jako partner akcji, wspiera jej działania, ważne jest, aby osoby palące postępowały odpowiedzialnie i nie stawały się zagrożeniem dla otoczenia.
Celem akcji STOP Biernemu Paleniu jest negowanie zachowań narażających ludzi na skutki biernego palenia, jak również informowanie społeczeństwa o możliwościach walki z nałogiem.
Więcej informacji na: http://www.stopbiernemupaleniu.pl/
IGHP