Zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych

10.11.2010
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Szczegóły aktualności

Nowa ustawa antynikotynowa zaczyna już obowiązywać w przyszłym tygodniu. Wszystkie miejsca publiczne mają być wolne od dymu tytoniowego. Nowe przepisy wchodzą w życie 15 listopada.

Przepisy ograniczające palenie papierosów w miejscach publicznych zakazują palenia tytoniu  na przystankach autobusowych, dworcach, w miejscach publicznych przeznaczonych do wypoczynkudzieci i w obiektach sportowych,  ale również w taksówce, samochodzie służbowym, restauracjach i lokalach rozrywkowych.
 
Właściciele pubów i restauracji o powierzchni do 100 m2. muszą zdecydować ; całkowity zakaz albo swoboda palenia w całym lokalu.
Ustawa przewiduje dla większych lokali możliwość wydzielenia odrębnego pomieszczenia dla palących. Jednak pomieszczenie takie musi być zamykane i wyposażone w skuteczną wentylację, nie może być przechodnie. Wątpliwym jest,  aby właściciele lokali dokonywali takich zmian, ponieważ przebudowa lokalu zgodna z wytycznymi ustawy generuje duże koszty.
Na terenie hoteli, akademików, uczelni i w domach pomocy społecznej będzie można palić, ale tylko w wydzielonych specjalne pomieszczeniach. W firmach los palaczy spocznie w rękach pracodawców. Jeśli nie wydzielą osobnego pomieszczenia, będzie to jednoznaczne z zakazem palenia. Mandat za palenie w miejscu publicznym to 500zł, grzywna dla przedsiębiorcy – do 2000 tys. zł np. za brak informacji o zakazie palenia w budynku, autobusie lub taksówce.
 
Jak zwykle ograniczenia wynikające z nowej ustawy będą miały swoich zwolenników jak i przeciwników. Niepalenie staje się modne i olbrzymia rzesza respondentów zadowolona jest z  wprowadzenia tych ograniczeń. No cóż, osoby uzależnione będą musiały ograniczyć palenie w miejscach publicznych, na pewno z pożytkiem dla ich zdrowia.
 

 
źródło; dziennik wschodni.pl

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij