Z powyższych dyskusji wynikają następujące wnioski. Przedstawiciele Unii Europejskiej z niepokojem odnotowują wzrastający, w sposób niekontrolowany, udział „szarej strefy” w przemyśle hotelarskim Europy.
Zjawisko to ma bezpośredni wpływ na zatrudnienie w sektorze hotelarstwa i walka z nim staje się jednym z elementów działania HOTREC i EFFAT w latach 2015 – 2016. Przedsiębiorstwa hotelarskie podlegają restrykcyjnym regulacjom prawnym w swoich krajach, co wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów.
Gwarantuje to jednocześnie respektowanie praw pracowników oraz ochronę zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. Legalnie działające przedsiębiorstwa w sektorze turystyki przestrzegają przepisów dotyczących zatrudnienia, w tym układów zbiorowych, zapewniając pracownikom wszelkie prawa i obowiązki wynikające z legalnych umów o pracę.
HOTREC i EFFAT obawiają się, że rosnąca oferta usług noclegowych „szarej strefy” może spowodować obniżenie poziomu legalnego zatrudnienia w hotelarstwie Europy. Z tych powodów obie organizacje zdecydowały połączyć siły i wzmocnić współpracę w celu określenia skali zagrożenia rynku pracy w sektorze turystyki i hotelarstwa oraz podjęcia wspólnie z rządami krajów Unii działań, w celu ograniczenia wspomnianych powyżej niekorzystnych zjawisk w dziedzinie zatrudnienia.
HOTREC i EFFAT wzywają organy rządowe do zapewnienia przestrzegania regulacji prawnych w tej dziedzinie.W ten sposób zapewniona będzie ochrona praw konsumentów, pracowników w sektorze turystyki, a przedsiębiorstwa działające legalnie korzystać będą z możliwości uczciwej konkurencji.