Jest on wynikiem szerokich konsultacji w zakresie obowiązujących regulacji prawnych, funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw hotelarskich, dostępności bazy, kwalifikacji personelu i innych elementów związanych z bezpieczeństwem.
Ogólnie raport stwierdza że zdaniem organów administracji państw członkowskich jak i organizacji branży hotelarskiej istniejące regulacje prawne spełniają w zasadzie swoje zadanie. Podkreśla się jednak, że istnieją pewne rozbieżności między przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa w hotelach w różnych krajach Unii. Dlatego też proponuje się rozważenie przez Komisję Europejską następujących działań: koordynację projektu polegającego na gromadzeniu danych na temat zagrożeń bezpieczeństwa/wypadków w hotelach oraz stworzenia portalu prezentującego rozwiązania prawne w tej dziedzinie, co ułatwi upowszechnienie dobrych praktyk. Innym ważnym elementem raportu Komisji jest sprawa tzw.„szarej strefy” w zakwaterowaniu turystycznym.
Chodzi tu przede wszystkim o oferty zakwaterowania turystów w prywatnych mieszkaniach prezentowane na specjalistycznych stronach internetowych. Sprawa ta jest wielokrotnie poruszana w raporcie, z czego wynika, że ma ona istotne znaczenia dla wielu przedstawicieli władz i organizacji hotelarskich uczestniczących w konsultacjach. Uważają oni, że szybki rozwój tego zjawiska jest niezgodny z zasadami uczciwej konkurencji w branży, a jednocześnie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa turystów. Usługi noclegowe „szarej strefy” nie podlegają bowiem stosownym regulacjom prawnym i mechanizmom nadzoru branżowych organów kontrolnych. Kierownictwo HOTREC w zasadzie zgadza się z wnioskami raportu.
Zwraca jednak uwagę na potrzebę zróżnicowanego podejścia do sprawy przepisów dotyczących bezpieczeństwa usług hotelowych stosownie do różnorodności przedsiębiorstw świadczących te usługi.